KARIN GERME (Abdominoplasti)

Doğum sonrası veya kilo alıp verme sonrası karın cildinde meydana gelen sarkma ve çatlakların düzeltilmesi için yapılır. Bu operasyon ile fazla cilt ve yağ dokusu alınır, göbek deliği olması gereken yere taşınır ve karın kası onarılır. Sezaryan izinin olduğu alanda yaklaşık 25-30 cm’lik bir kesi yapılır.Kişinin ihtiyacına göre liposuction (Yağ alma) eklenebilir. Bu operasyon sadece cilt ve yağ dokusu ile ilgili bir ameliyattır, karın içindeki organlara herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 3-4 saat sürer. Operasyon sonrası hastanede 1 veya 2 gece kalınır. Operasyondan sonra 2-3 hafta korse takılması gerekir. Operasyondan 2-4 hafta önce sigara bırakılmalıdır. Ameliyattan sonra 1 hafta boyunca hastanın eğilerek yürümesi gerekmektedir. Karın germe ameliyatından sonra yeniden hamile kalmak için en az 2 yıl geçmesi önerilmektedir. Yeni doğum yapmış olan kadınlarda karın germe operasyonu için 1 yıl beklenmesi uygundur.


LIPOSUCTION (Vakumla Yağ Alma)

Küçük bir delikten vücuda sokulan kanüller yardımı ile yağların emilerek vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Vücudumuzda göbek, kalça (Basenler) bacaklar, diz, bel yanları, sırt bölgesi, ayak bilekleri, kollar ve çenealtı gibi bölgelerde başarı ile uygulanmaktadır. Erişkinlerin vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Kilo alıp vermekle hücre sayısı değişmez, sadece hücrenin boyutu değişir. Liposuction ameliyatı bir zayıflama metodu değildir. Sporla, diyetle azaltılamayan depolanmaların alınması, çıkıntı ve şekil bozukluklarının giderilmesi ve vücut şeklinin düzeltilmesi amaçlanır. Hacimce artmış olan yağ hücreleri alınır ve böylece mevcut yağ hücresi sayısı da azaltılmış olur. Operasyon yağ alınacak alana göre lokal anestezi, sedasyon anestezisi, spinal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir. Yağ alınacak olan bölgeye önceden hazırlanan ve hem kanamayı azaltan hem de yağ alınmasını kolaylaştıran bir solüsyon verilir. Daha sonra ince kanullerle yağ dokusu vakum yardımıyla dışarı çekilir. Güvenle alınacak miktar 3-5 litredir. Daha fazla miktarlarda tedbirler alınmalıdır. Alınan miktara göre kişi aynı gün taburcu edilebilir veya bir gün hastanede kalabilir. Operasyondan sonra 4-6 hafta boyunca korse takılmalıdır. Operasyondan sonra ağrı çok şiddetli değildir. Ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir. Morarma ve şişlik olacaktır. Liposuction alanlarında dalgalanmalar olabilir. Bunların bir kısmı lpg ile düzeltilebilir. Alınması gereken miktar çok fazla ise iki veya üç seans planlanmalıdır.


UYLUK GERME

Bacak içi bölgesinde fazla kilo alıp verme veya yapısal nedenlerle fazla cilt birikmesi olan durumlarda bu cildin çıkarılması operasyonuna thigh lift denir. Diğer operasyonla kombine edilebilir. Genelde liposuction eklenir. Operasyon izi kasık bölgesine uygun olur ama zamanla bir miktar aşağı inebileceği için mayo ve iç çamaşırından görünebilir. Lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir.


KOL GERME

Kolun iç kısımlarında oluşan fazla cildin operasyonla alınmasına brakioplasti denir. Kolun iç kısmında cilt fazlalığı çok fazla değilse liposuctionla düzelme elde edilebilir. Fakat cilt fazlalığı çoksa ildin çıkarılması gerekir. Bu durumda çıkarılan alan boyunca iz kalır. Operasyon genel anestezi ile yapılır. Genelde bir gece hastanede kalınır. Operasyon sonrası ağrı çok fazla olmaz. İzli bir operasyon olmasına rağmen sonuçlar yüz güldürücüdür.


GENİTAL ESTETİK

Labium denilen vajen dışındaki dudakların büyük veya sarkık olması her yaştan kadının şikayetçi olabildiği bir durumdur. Tekrarlayan doğumlardan sonra olabildiği gibi evlenmemiş veya doğum yapmamış genç kızlarda da görülebilir. Genelde hastalar sürtünme ve akıntı hissinden şikayetci olurlar. Estetik görünümün bozulması nedeniyle seksüel hayatın etkilenmesi de söz konusu olabilir. Operasyon lokal anestezi ile veya sedasyonla yapılabilir. Genelde 1 saat sürer. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için operasyondan sonra dikişlerle ilgili sıkıntı olmayacaktır. İyileşme yaklaşık 1 hafta sürer. Bu operasyon kızlık zarına, doğuma, orgazma ya da cinsel ilişkiye zarar vermez. Ameliyattan 4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.